امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۳

وب سایت شخصی علی سپهری اردکانی

آیت الله محمدحسين بهجتي

نامه الکترونیک چاپ PDF

نام و نام خانوادگي: محمدحسين بهجتي

تاريخ تولد: 1314

تاريخ فوت:

بيوگرافي:

حجت‌الاسلام و المسلمين شيخ محمدحسين بهجتي (شفق) در سال 1314 ه..ش در خانواده‌اي مذهبي در اردكان متولد شد. او در هفت سالگي براي تحصيل به مكتب رفت و تا كلاس پنجم در آنجا درس خواند و قرآن را هم در كنار آن فرا گرفت. در سال 12 سالگي وارد مدرسة علوم ديني شد و علاوه بر تحصيل در كنار آن نيز به كار كردن پرداخت به طوري كه با جلب رضايت پدر، نيمي از روز را كار مي‌كرد و بقية روز به درس خواندن مي‌پرداخت.

حجت‌الاسلام بهجتي تا اواخر سال 1331 بيشتر تحصيلات خود را در اردكان نزد اساتيد بزرگيچون حضرت ‌آيت‌الله خاتمي ـ حاج ملامحمد حايري ـ آيت‌الله شيخ احمد علومي و .... ادامه داد. تابستان سال 1331 براي ادامة تحصيلات حوزوي عازم قم شد و نزد علماي بزرگي چون آيت‌الله مشكيني ـ آيت‌الله منتظري ـ آيت‌الله امام موسي صدر و آيت‌الله فكور به تحصيل پرداخت. حجت‌الاسلام بهجتي با آغاز نهضت انقلاب اسلامي در كنار ساير روحانيون مقيم حوزة علمية قم به مبارزه با رژيم شاهنشاهي پرداخت و با سخنرانيها و منبرهاي مخفيانه در قم و تهران به تبليغ و نشر ارزشهاي اسلامي و انقلاب پرداخت.

قبل از تبعيد حضرت امام به نجف اشرف آقاي بهجتي در سال 1338 در يك جلسة ادبي دوستانه با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب آشنا شده و در آنجا پاية دوستي و رفاقت آن دو گذاشته شد.

در سالهاي 49 و 50 كه مبارزات به اوج خود رسيده بود حجت‌الاسلام بهجتي به همراه برادر گراميشان مرحوم حاج شيخ علي بهجتي جلسة خيريه‌اي را با همكاري اردكانيهاي مقيم تهران تشكيل دادند و خودشان آن را اداره مي‌كردند كه اين جلسة هفتگي براي كمك به مستمندان و فقيران بود كه در تهران بضاعتي و آشنايي نداشتند و درمانده بودند و همين جلسهباعث شد كه با همكاري افراد نيكوكار اردكاني و غيره مسجدي هم ساخته شود و مورد استفاده جوانان متدين و انقلابي قرار گيرد و خود اين مسجد يك پايگاه مهم مبارزاتي عليه رژيم گردد. حجت‌الاسلام بهجتي يكي از شاگردان حضرت امام خميني هم بوده است به طوريكه ايشان مرتب در درس خارج فقه حضرت امام شركت مي‌جست و بهره مي‌برد. او يكي از مبلغان و مروجان انقلاب بود به طوريكه تا زمان پيروزي انقلاب و در فاصلة سالهاي 57-47 در شهرهاي مختلف ايران ازجمله كازرون ـ اقليد ـ زواره و شهرهاي استان مازندران به سخنراني و منبر پرداخت و يار و ياور امام و انقلاب بود.

پس از پيروزي انقلاب هم در سنگرهاي مختلف مبارزاتي حضور فعال داشت و هرجا احساس وظيفه مي‌كرد مسئوليتي را مي‌پذيرفت تا اينكه پساز شهادت حضرت آيت‌الله صدوقي و عزيمت حضرت آيت‌الله خاتمي به يزد با نظر حضرت امام خميني ايشان به اردكان آمدند و به عنوان امام جمعة شهرستان اردكان تا به‌حال مشغول خدمت هستند.

انشاء‌الله موفق و پيروز باشند. در پايان لازم است عنوان شود كه حجت‌الاسلام بهجتي يكي از شاعران پرآوازه و بزرگ كشور هستند كه اشعار مهمي را سروده‌اند و در مجالس و محافل ادبي مهم كشور و استان يزد حضور فعالي دارند.                                                    روحش شاد